IKARIA: ostrov, který pohladí každou duši 3.část

Další část povídání o nezapomenutelné jízdě po ostrově Ikaria. V tomto díle projíždíme z centrální části ostrova na jih, zastavujeme u "kláštera zázraků" Munte, kamenné kaple Theoktistis, kde čekáme na řeckou kávu a na jihu ostrova okusíme slavné termální, radioaktivní prameny Thermes.

Aristotelis vypráví Dimitrisovi legendu o slavné ikoněMichaela Žítková

 

     Aristotelis je starý děda, který se stará o budovu překrásného kláštera Munte v centrální části ostrova. Se zájmem nám hned poté, co jsme vešli do dvora, začal vyprávět historii kláštera a popisoval nám zázraky, které se na tomto místě udály. Měla je na svědomí ikonka Panny Marie umístěná v malinkém kostelíku. Byla vyrobena v osmém století a dodnes je možné spatřit na ztrouchnivělém dřevě její tvář.

     Sám Dimitris hltal historky o zázracích, které ještě neznal, přestože právě v tomto kostele byl pokřtěn. Dodnes sem jezdívá vychutnat si chvíle klidu a meditace. Není divu, klášter Munte naleznete pouze podle kamenného symbolu u prašné horské cesty a sejdete-li po schůdkách na nádvoří skryté po platany, rozhostí se ve vás naprostý klid. 

     Dalším poutním místem, které jsme nevynechali, byl kostelík s kapličkou Theoktistis. Na Ikarii naleznete spoustu podobných kapliček, které vytvořila sama příroda z rozlehlých placatých kamenů, které jsou pro Ikarii tolik typické. Pod kapličkou, která připomíná trochu tvar houby, jsme našli maličké kafeneío. “Dáme si řeckou kávu?” zeptal se mě Dimitris a moje odpověď byla jasná. Posadili jsme se na lavičku obklopenou jasmínem a čekali na číšnici. “Počkejte, jenom jim dopovím tu historku a přijdu,” otočila hlavu směrem k nám a já nevěřila vlastním uším. Čekali jsme dvacet minut než slečna přišla a začala se zajímat, co bychom si rádi objednali. Na tomto ostrově prostě neexistuje spěch, nadřazenost a nervozita. Napadlo mě, že kdybychom pospíchali, určitě bychom nestihli během jednoho dne objevit tolik míst.

     Hned ráno mě totiž mí ikarijští přátelé přesvědčovali, že návštěvu slavných léčivých pramenů Thermes v žádném případě nemůžeme stihnout. Ale protože jsme ten den nepospíchali, léčivý pramen jsme viděli. Byl to bod, který jsem si za každou cenu chtěla splnit. Thermes se nachází asi dva kilometry za hlavním přístavem Agios Kyrikos, za úcelem lázeňských procedur zde byly vybudovány lázně, kam míří zejména ti, které trápí kožní, gynekologické problémy nebo potíže s oběhovým systémem a revmatismem. Malé lázně tu existovaly již ve čtvrtém století před Kristem! 

     Dnes se vstupné do lázní pohybuje kolem pěti eur. Voda je slaná, má teplotu kolem 50° C a obsahuje také radon. Radioaktivita vody se mění podle toho, do jaké míry se promíchá s mořskou vodou.

     My jsme se té komerčnější části lázní vyhnuli a zamířili k pramenu, který vařící vyvěrá přímo na břehu moře a nedaleko od pramenu se mísí se studenou vodou mořskou. Vytváří tak skvělou vlažnou koupel, která sice trochu smrdí, ale vyléčí téměř všechny neduhy. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Michaela Žítková | středa 12.9.2012 16:30 | karma článku: 8,53 | přečteno: 830x